Pilates to coraz bardziej popularna forma treningu, która koncentruje się na wzmocnieniu mięśni całego ciała, poprawie elastyczności i zwiększeniu siły mięśniowej. Dużo osób wciąż korzysta z klasycznych ćwiczeń Pilates na macie, a pilates na maszynach to kolejna opcja, która oferuje ogromne i nietypowe korzyści oraz doświadczenia treningowe. W tym artykule omówimy różne rodzaje maszyn Pilatesa, jakie są dostępne na rynku, jakie korzyści oferują dla ćwiczącego i jak działa trening na specjalistycznych maszynach.

Rodzaje sprzętu w Pilatesie

Istnieją różne typy sprzętu do Pilatesu: reformer, cadillac (trapez table), krzesło (chair) i beczki (lad der barrel, small barrel). Pilates wywodzi się ze USA sto∂ amerykańskie nazwy maszyn. Każda z tych maszyn oferuje inny rodzaj wyzwań, co umożliwia trening całego ciała w sposób skuteczny i dość innowacyjny.

  1. Reformer

Reformer to jedna z najbardziej popularnych maszyn do Pilatesu. Składa się z platformy, który porusza się na prowadnicach za pomocą oporu sprężyn, który sami sobie dostosowujemy. Jest to idealny sprzęt dla osób, które chcą poprawić siłę mięśni, równowagę i elastyczność. Reformer umożliwia wykonywanie wielu różnych ćwiczeń i ogromnej ilości ruchów. Więcej o reformerze możesz się dowiedzieć z naszego wcześniejszego artykułu : Pilates Reformer – co to takiego ?

  1. Cadillac (Trapeze Table)

Cadillac to znacznie większa maszyna niż reformer, która składa się z ramy czterema drążkami, do których przymocowane są głownie sprężyny i paski. Jest to idealna maszyna dla osób, które chcą poprawić swoją postawę, elastyczność i siłę. Na cadillacu można wykonywać wiele różnych ćwiczeń, które wyglądają jak ćwiczenia kalisteniczne (ćwiczenia siłowe z obciążeniem własnego ciała). Możemy wisieć, podciągać się, zapierać. Taki trzepak dla dorosłych 🙂

  1. Krzesło – chair

Krzesło – pilates chair to mniejsza maszyna niż reformer lub cadillac, ale oferuje wiele korzyści dla tych, którzy chcą poprawić siłę mięśni, równowagę i elastyczność. To zdecydowanie najtrudniejszy sprzęt ze wszystkich. Wymaga opanowania swojego ciała jak i umiejętności pracy ze sprężyna. Krzesło jest wszechstronne, popracujemy tam w każdej płaszczyźnie ruchu, ale i bardzo męczące.

4. Beczki – ladder barrel, small barrel

Beczki to element wyposażenia, który składa się z zakrzywionej półokrągłej beczki. Może być z drabinką lub mała beczka bez. Jest używany w ćwiczeniach Pilates do rozciągania, otwierania klatki piersiowej po ciężkim dniu „garbienia się” w pracy. Wzmacnia i wyrównuje ciało.

Korzyści z treningu na maszynach Pilates

Pilates na maszynach Gdynia oferuje wiele korzyści i różnorodności w porównaniu z klasycznymi ćwiczeniami Pilatesa na macie. Oto niektóre z najważniejszych z nich:

  1. Zwiększona siła mięśni: sprzęt do pilatesu wykorzystuje sprężyny, aby zapewnić opór, co pomaga budować siłę mięśni, szczególnie w mięśniach głębokich. Może to prowadzić do lepszej postawy i bardziej wyprostowanej, smukłej sylwetki.
  2. Poprawa elastyczności: ćwiczenia Pilates wykonywane na sprzęcie, takim jak Reformer lub Cadillac, mogą pomóc w zwiększeniu elastyczności, wydłużaniu ciała i zwiększaniu zakresu ruchu w mięśniach i stawach.
  3. Zmniejszone ryzyko kontuzji: sprzęt do pilatesu może pomóc w zapewnieniu większego wsparcia i stabilizacji podczas ćwiczeń, zmniejszając ryzyko kontuzji i umożliwiając bezpieczne wykonywanie bardziej wymagających ruchów. Pamiętaj zawsze ćwicz pod okiem dobrze wyszkolonego instruktora.
  4. Poprawa równowagi i koordynacji: Ćwiczenia na sprzęcie Pilates wymagają skupienia i koncentracji, co poprawia równowagę i koncentrację.
  5. Mniejszy stres i większe odprężenie: ćwiczenia Pilates wymagają skupienia na swoi ciele, dlatego mogą pomóc uwolnić napięcie i stres w ciele, prowadząc do większego uczucia relaksu i ogólnego dobrego samopoczucia.

Wszystkie wymienione maszyny do pilatesu znajdziesz w naszych Ach Studio Gdynia. Posiadamy certyfikowany, amerykański sprzęt firmy Balanced Body na którym z pomocą naszych wyszkolonych instruktorów wykonasz bezpiecznie wszystkie ćwiczenia.