Dziewięciomiesięczny okres oczekiwania na dziecko jest czasem szczególnym w życiu każdej kobiety. Radość z oczekiwania na przyjście na świat potomka przeplata się z ogromnymi zmianami w organizmie, które nierzadko mają niekorzystny wpływ na jego kondycję. Szereg zmian hormonalnych, posturalnych i układowych powodują duże obciążenie dla całego organizmu. Dolegliwości bólowe oraz obawy przed trudnościami, które stoją przed przyszłymi rodzicami, zwłaszcza matką, obciążają psychikę. Niepokój, strach, stres oraz inne pejoratywne emocje mogą prowadzić do problemów ze snem oraz depresji, a w konsekwencji odbić się na zdrowiu nienarodzonego jeszcze dziecka.
Wszystkie te zmiany potęgują potrzebę wzmożonej opieki i troski w kierunku mam, szczególnego dbania o zdrowie, od którego zależy już kolejne życie. Warto przygotować organizm na wyzwania ciąży oraz zmniejszyć jej negatywne fizjologiczne aspekty, ważne jest zapewnienie kompleksowej opieki medycznej. Regularna kontrola lekarska, edukacja np. przy pomocy szkoły rodzenia, a także odpowiednia ilość aktywności fizycznej są ważnymi elementami. Z pewnością każda przyszła mama, powinna o nie zadbać, dlatego też, coraz częściej proponuje się korzystanie z zabiegów masażu.
To doskonała propozycja dla kobiet, które pragną unikać środków farmakologicznych, celem zminimalizowania wszelkich negatywnych skutków ciąży. W rezultacie zapewniając spokój i równowagę zarówno sobie, jak i dziecku. We współczesnej literaturze istnieje już wiele doniesień i teorii propagujących pozytywny wpływ masaż na ciało ciężarnej kobiety i dziecka. Pozwala on zmniejszyć dolegliwości bólowe ze strony mięśni grzbietu i kręgosłupa, zmniejsza napięcie mięśni kończyn dolnych i mięśni pasa barkowego, poprawia nastrój, działa odprężająco i relaksacyjnie. Wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu poprzez pracę na układzie mięśniowo-szkieletowym, krwionośnym, czy oddechowym. Dodatkowym wsparciem dla przyszłej mamy jest nauka technik relaksacji m.in. za pomocą oddechu.
Największe obciążenia dla kobiety występujące w okresie ciąży dotyczą układów: mięśniowo-szkieletowego, hormonalnego oraz krążenia. Poprzez szereg zmian w ciele celem utrzymania ciąży, rozwoju dziecka i przygotowania ciała matki do porodu, organizm reaktywuje wiele procesów mocno obciążających ciało.
Każda komórka powiększa się, wpływając na gromadzenie się płynów, soli i innych substancji, stymulując produkcję płynów tkankowych i pracę układu krwionośnego. Poszerzają się ściany żył, zwiększając swoją przepuszczalność, a poprzez zwiększenie nawodnienia rozluźnieniu ulegają mięśnie, ścięgna i więzadła, wpływając na zmniejszenie ich funkcji stabilizującej. Z tego względu zwiększa się także zapotrzebowanie na tlen, powodując zwiększenie wentylacji oddechowej płuc i wymianę gazów. Tkanki w obrębie klatki piersiowej rozciągają się, co równoważy zwiększone napięcie w obrębie jamy brzucha.
Mądrość natury i ciała jest niepodważalna, jednak każdy człowiek, tak i kobieta do zmian fizjologicznych adaptuje się różnie. Wiele z pań nie odczuwa większych dolegliwości w okresie ciąży, jednak bywa też, że organizm potrzebuje wsparcia by realizować wszystkie konieczne funkcje dla utrzymania zdrowia matki i dziecka. Środkiem do tego idealny wydaje się być masaż. Po wykluczeniu najważniejszych przeciwwskazań wymienionych poniżej warto więc odwiedzić gabinet by zaświadczyć, jakie korzyści przynosi dotyk terapeuty.
Okres przygotowania do ciąży
Po wcześniej zebranym wywiadzie na temat zdrowia i samopoczucia matki oraz wykluczeniu przeciwwskazań zdrowotnych dobierana jest odpowiednia pozycja początkowa. Najczęściej jest to ułożenie na lewym boku ciała. Główną i najdłuższą częścią masażu jest najczęściej masaż pleców, okolicy krzyża i miednicy, karku i barków, ale również opracowanie kończyn dolnych lub górnych. Dominują techniki masażu klasycznego, o odczuwalnym lecz niezbyt intensywnym dotyku.
Czas trwania masażu, a także jego rozległość są uzależnione od potrzeb i są kwestią indywidualną dla każdej z pacjentek. Przygotowując plan masażu, należy uwzględnić tolerancję pozycji leżącej na lewym lub prawym boku, a także wskazania lekarza prowadzącego. W naszym gabinecie masaż ciążowy trwa 45 min.