Jeśli wybierasz się do fizjoterapeuty po raz pierwszy i nie wiesz jak przygotować się do wizyty ten artykuł będzie dla Ciebie bardzo pomocny. Przygotowaliśmy zbiór porad i zasad, by pierwsza wizyta u fizjoterapeuty obyła się bez stresu.

Fizjoterapeuta to specjalista zajmujący się rehabilitacją ruchową i manualną pacjentów z różnymi schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego. Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty jest bardzo ważna, ponieważ to na jej podstawie fizjoterapeuta opracowuje plan leczenia i rehabilitacji dostosowanej indywidualnie do pacjenta.

Przygotowanie do wizyty u fizjoterapeuty

Przed pierwszą wizytą u fizjoterapeuty warto przygotować się odpowiednio. Należy przede wszystkim zebrać w głowie wszystkie informacje na temat choroby lub kontuzji, z którą mamy do czynienia. Warto zadać sobie przed wizytą takie pytania :

  • Od kiedy mnie boli ?
  • Co robiłam/em dzień przed tym kiedy pojawił się ból ?
  • Czy zrobiłam/em jakiś niewłaściwy ruch ?
  • Jaki jest ten ból ? – silny, słaby, przeszkadzający, ciągnący, kłujący, palący, miejscowy, wędrujący itd.
  • Gdzie jest umiejscowiony ten ból ?
  • Czy w przeszłości miałam/em silne bóle w innych miejscach ? ( bóle kręgosłupa, sztywność szyi, bóle barków, bóle kolan itd. )
  • Czy miałam/em kiedyś coś złamanego ?

Odpowiedzenie sobie na te pytania przed wizytą fizjoterapeutyczną usprawnią przeprowadzenie wywiadu i pomogą bardziej doprecyzować przyczynę aktualnego bólu. Na wizytę przygotuj także badania diagnostyczne, które posiadasz (MRI, USG, RTG). Mogą być pomocne w określeniu problemu.

Ważne jest również zwrócenie uwagi na ubranie, w którym udajemy się na wizytę. Powinno być ono wygodne i elastyczne, aby umożliwić swobodne wykonywanie ćwiczeń fizjoterapeutycznych. Ale także warto pomyśleć o niekrępującej bieliźnie, gdyż często fizjoterapeuta musi ocenić postawę pacjenta w bieliźnie.

Przebieg wizyty

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty zaczyna się od wywiadu. Fizjoterapeuta zapyta nas o nasze objawy, historię choroby lub kontuzji, a także o nasze ogólne zdrowie. Będzie chciał obejrzeć Twoje badania np. rezonans magnetyczny, USG, RTG – także przygotuj to co masz w domu. Na tej podstawie będzie mógł określić jaki rodzaj terapii manualnej i ćwiczeń będzie dla nas najlepszy.

Kolejnym krokiem będzie badanie fizykalne, które polega na wykonaniu paru testów ruchowych, ocenie naszej ruchomości, siły mięśni, elastyczności stawów oraz poziomu bólu. Wszystkie te czynniki pomogą fizjoterapeucie w doborze odpowiednich ćwiczeń i zabiegów.

Na koniec pierwszej wizyty fizjoterapeuta przedstawi nam plan leczenia i rehabilitacji. Fizjoterapeuta może również zalecić nam wykonywanie paru ćwiczeń w domu, noszenie specjalnej opaski, ortezy lub innych narzędzi, które pomogą w naszej rehabilitacji.

Podsumowanie

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty to ważny krok w procesie usprawnienia swojego ciała i powrotu do życia bez bólu. Dzięki odpowiednim badaniom, testom i wywiadowi fizjoterapeuta będzie mógł opracować dla nas indywidualny plan leczenia i rehabilitacji.

Warto pamiętać, że rehabilitacja to długotrwały proces, a regularne wykonywanie ćwiczeń i zabiegów jest kluczowe w powrocie do pełnej sprawności fizycznej.

Żeby umówić się do naszego fizjoterapeuty na pierwszą wizytę wybierz konsultację fizjoterapeutyczną lub terapię manualną.