Co oznaczają bóle pleców ?

Bóle pleców to popularna i uporczywa dolegliwość, na którą skarży się 80% społeczeństwa. Zazwyczaj są one spowodowane więcej niż jednym czynnikiem. Ich właściwe określenie może być kluczowe do dobrania właściwej kuracji lub metod eliminacji bólu kręgosłupa. 

Przyczynami bólów kręgosłupa mogą być zarówno niewłaściwa postawa, tryb życia, tryb pracy, stopień i rodzaj aktywności fizycznej oraz pewne predyspozycje genetyczne.

bole-plecow
Bóle pleców mogą mieć różne podłoże.

Możemy wyróżnić bóle w trzech różnych lokalizacjach kręgosłupa :

  • górnych pleców ( odcinek szyjny kręgosłupa)
  • środkowych pleców ( odcinek piersiowy kręgosłupa)
  • dolnych pleców ( odcinek lędźwiowy kręgosłupa)

Bóle odcinka szyjnego kręgosłupa związane są często z naszym trybem pracy i życia. Pojawiają się w momentach dłuższego siedzenia przy komputerze, jazdy samochodem bez regularnych przerw lub po prostu w sytuacjach stresowych. Bezpośrednią przyczyną miejscowego bólu szyi oraz często towarzyszących temu drętwieniu i mrowieniu rąk czy palców dłoni, może być dyskopatia szyjna lub zwyrodnienia.

Bóle odcinka piersiowego kręgosłupa zazwyczaj określane przez pacjentów jako bóle między łopatkami lub bóle klatki piersiowej. Często są to różne napięcia mięśniowe lub wady postawy, które regularnymi spotkaniami z dobrym fizjoterapeutą jesteśmy w stanie wyeliminować. 

Bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa to najczęściej spotykane bóle pleców. Podobnie jak w przypadku odcinka szyjnego często jego przyczyną są dyskopatie i zmiany zwyrodnieniowe, na które “pracujemy” przez wiele lat.

Co zrobić, aby mieć zdrowe plecy ?

  • postaraj się często zmieniać pozycje w ciągu dnia, aby mięśnie nie usztywniły się i nie pozostawały w jednym ustawieniu przez długi czas
  • uprawiaj regularną aktywność fizyczną np. pilates. Dostosuj aktywność fizyczną do swoich możliwości. Szczególnie, gdy dopiero zaczynasz przygodę ze sportem lub wracasz po dłuższej przerwie nie porywaj się od razu na osiąganie rekordów 
  • dbaj o swoją wagę, dodatkowe kilogramy to również więcej do dźwigania dla Twojego kręgosłupa
  • regularnie korzystaj z  profilaktycznych wizyt u fizjoterapeuty np. 1x na 6 tygodni – pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku bólów kręgosłupa działania prewencyjne potrafią zdziałać cuda. Nie dopuszczaj do ich powstawania pomimo wielu czynników ryzyka (np. siedzącej pracy czy pokonywania długich tras w samochodzie).