Rwa kulszowa to ból kręgosłupa lędźwiowego z uciskiem lub podrażnieniem nerwu kulszowego. Często jest także określana mianem korzonków lub bólu pleców na dole. Ostry ból z promieniowaniem do nogi – jest charakterystycznym objawem rwy kulszowej. Sporadycznymi objawami rwy kulszowej mogą być opadanie stopy lub nietrzymanie zwieraczy. Konsekwencje tych czynników zdrowotnych bywają bardzo poważne, dlatego w przypadku tych dwóch ostatnich dolegliwości należy natychmiast zgłosić się do najbliższego szpitala.
Zazwyczaj dolegliwości pojawiają się po przeciążeniu. W konsekwencji działań takich jak: podnoszenie czegoś ciężkiego, noszenie ciężkich przedmiotów, wielokrotne schylanie się oraz przebywanie dłuższy czas w pochylonej pozycji, wówczas może pojawić się atak rwy kulszowej. Oczywiście to tylko kilka z czynników mogących powodować atak, a każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
Początkowo rwa kulszowa przebiega bardzo ostro, powodując, że pacjent nie może się schylić, wyprostować czy w rezultacie samodzielnie wstać. Po wdrożonym leczeniu bardzo ważnym jest by zmienić swoje codzienne nawyki. Bez wątpienia brak kontynuacji pracy nad postawą lub zaniechanie ćwiczeń to najgorsze co możemy zrobić. W konsekwencji powyższych zaniedbań ból może przejść w fazę przewlekłą, która potrafi trwać latami.
Na rwę kulszową zalecamy :
W każdym przypadku zalecamy kontakt z lekarzem lub fizjoterapeutą. Jednak pierwszą diagnozę można wykonać samodzielnie w domu, w tym celu zalecamy wykonać prosty i szybki test Laségue’a.
Jeżeli masz jakieś pytania bądź wątpliwości to skontaktuj się ze specjalistą.
Pamiętaj Internet nie jest lekarstwem, w związku z tym żaden artykuł nie powinien zastąpić wizyty u profesjonalisty.
Jeżeli zainteresował Cię ten temat – przeczytaj więcej tutaj.