Prawdopodobnie nie ma bardziej znanego urządzenia do pilatesu niż reformer – pilatesowe łóżko tortur. Tak go pieszczotliwie nazywają ćwiczący – i nie bez powodu. Reformer robi wrażenie, gdy pierwszy raz go widzisz. Powoduje pozytywne zmiany w twoim ciele, gdy go używasz.

Reformery firmy Balanced Body w Ach Studio Gdynia

Możesz zobaczyć rząd reformerów ustawionych w studiach Pilates. Ponieważ zajęcia na nich są zwykle jednym z głównych oferowanych wyborów do zajęć grupowych na sprzętach pilatesowych. Przenośne reformery są również popularne jako sprzęt do ćwiczeń w domu. Póki co zagranicą, ale miejmy nadzieję, że ta moda dotrze również do Polski.

Co sprawia, że ​​reformer jest tak wyjątkowy? Najpierw spójrz na to, czym on jest i jak działa. Następnie poczytaj o korzyściach, jakie ten sprzęt może mieć dla twojego ciała.

Co to jest reformer pilates?


Reformer wymyślił założyciel Pilates – Joseph Pilates. Jest to rama przypominająca łóżko z płaską platformą, zwaną wózkiem. Ten toczy się tam i z powrotem na kółkach w ramie. Wózek mocuje się do jednego końca reformera za pomocą zestawu sprężyn.

Sprężyny zapewniają wybór różnych poziomów oporu, gdy wózek jest pchany lub ciągnięty wzdłuż ramy.
Wózek ma na sobie bloki – shoulder blocki, które zapobiegają zsuwaniu się podczas pchania lub ciągnięcia wózka.

Na sprężynowym końcu reformera znajduje się regulowany drążek zwany footbarem. Używa się go przez stopy lub ręce, gdy ćwiczący porusza wózkiem. Reformer ma również długie paski z uchwytami, które są przymocowane do górnego końca ramy.

Można je ciągnąć nogami lub rękami, aby poruszać wózkiem. Ciężar ciała i opór sprężyn sprawiają, że wózek jest mniej lub bardziej utrudniony w poruszaniu się. Części Reformera można dostosować do różnych rozmiarów ciała i różnych poziomów umiejętności.

Jak używa się reformera ?


Na reformerze wykonuje się wiele różnych ćwiczeń, które mają na celu zwiększenia siły, elastyczności i równowagi i wydłużeniu ciała. Większość ćwiczeń Pilates na reformerze polega na pchaniu lub ciągnięciu wózka lub utrzymywaniu wózka nieruchomo podczas ćwiczenia, gdy jest ona ciągnięta przez sprężyny. Czyli cały czas pracujemy z oporem, który nam pomaga lub przeszkadza 🙂

Jedną z najlepszych rzeczy w reformerze jest jego wszechstronność. Ćwiczenia można wykonywać w pozycji leżącej, siedzącej, stojącej, ciągnąc za pas. Można też ćwiczyć pchając footbar, przysiadając na na nim, przysiadając na blokach. Warto spróbować ćwiczeń z dodatkowym wyposażeniem, do góry nogami, na boki i wszelkiego rodzaju wariacje.

Reformer może trenować wiele części i dynamikę ciała na wiele różnych sposobów za pomocą tylko jednego stosunkowo eleganckiego sprzętu.
Istnieje wiele ćwiczeń i modyfikacji na reformerze, w tym te dla początkujących i takie, które rzucają wyzwanie najbardziej zaawansowanym praktykującym. Dlatego pilates czy sam reformer coraz chętniej wykorzystywany jest w różnych klubach sportowych, dla urozmaicenia treningu.


Korzyści :


Reformer oferuje wszystkie zalety Pilates, w tym ogólną siłę, elastyczność, koordynację i równowagę. Te rzeczy z kolei prowadzą do poprawy codziennego życia, takiej jak lepsza postawa, pełen wdzięku i wydajny ruch, a dla wielu osób ulga w bólu związanym z brakiem równowagi fizycznej, takim jak ból pleców.

 • Dostęp do różnych mięśni
  Silne mięśnie – mięśnie głębokie – są najważniejsze w budowaniu siły. Silne mięśnie brzucha, plecy, pośladki i uda to obszary, które są mocno zaangażowane w ćwiczeniach Pilates. A na reformerze, dzięki sprężynom możesz poczuć to mocniej niż np. na macie.
 • Działa na elastyczność i siłę
  Reformer jest wystarczająco duży, aby pomieścić ruch w pełnym zakresie, co jest wspaniałe dla zwiększenia elastyczności przy jednoczesnym budowaniu siły. Wydaje się, że pomaga osiągnąć długość, którą chcesz stworzyć w ciele, i trenuje ciało, aby utrzymać tę długość.
 • Oferuje odporność i różnorodność
  Pchanie i ciągnięcie nogami lub rękami wbrew oporowi sprężyn, wózka i ciężarowi ciała zazwyczaj buduje siłę. Ćwiczenia zapewniają wystarczający opór i różnorodność ruchów, aby pomóc w budowaniu mocnych kości. I jest specjalna cecha – ekscentryczne skurcze mięśni. To wtedy mięsień wydłuża się, ponieważ opiera się sile.
 • Wyzwania Równowaga i stabilność
  Niestabilność wózka tocznego ze sprężynami ustawionymi na różnych poziomach oporu stwarza wszelkiego rodzaju wyzwania w zakresie stabilności, które rozwijają wytrzymałość mięśni głębokich i budują lepszą równowagę. Na przykład mniej ciała na wózku jest jednym ze sposobów, w jaki ćwiczenia Pilates stają się trudniejsze.

Praca na reformerze wraz ze skurczem ekscentrycznym jest jednym z kluczy do osiągnięcia długich, silnych mięśni bez masy, z których znany jest Pilates.
Oznacza to, że ćwiczący musi utrzymać większą wagę ciała, a ciało i maszynę muszą być jeszcze bardziej kontrolowane z mięśni głębokich. Paradoksalnie, gdy sprężyny są w lżejszym położeniu, niektóre ćwiczenia są trudniejsze dla naszej stabilizacji, ponieważ musi ona pracować ciężej, aby kontrolować i ustabilizować ruch. Im silniejszy core, tym lepsza równowaga, postawa i ogólne samopoczucie.

Ćwiczenia na reformerze są możliwe dla każdego, na każdym poziomie sprawności. Zapraszamy więc na nasze treningi personalne na tym sprzęcie jak i 5-osobowe kameralne grupy. Zapisz się tutaj.

Do zobaczenia w Ach Studio!