Bóle kończyn górnych mogą mieć różne podłoże, począwszy od klasycznych bólów po urazach, po przeciążenia czy stany zapalne. Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego chcemy zwrócić uwagę na profilaktykę oraz właściwe diagnozowanie przyczyn bólu. Podpowiemy również jak rozpoznać te dolegliwości, a także wskażemy jakie grupy zawodowe są najbardziej narażone na te urazy. Pomożemy również odnaleźć się w różnych nazewnictwie dolegliwości. Niektóre z nazw są bardzo specyficzne i odnoszą się tylko do konkretnych części ciała, np. ból łokcia określany jest łokciem tenisisty lub golfisty.
Najczęstszym i zwykle pierwszym objawem tej dolegliwości jest ból po wewnętrznej stronie łokcia, czasami promieniujący aż do małego palca. Nasila się on podczas zginania nadgarstka i nawracania przedramienia. Na początku ból pojawia się sporadycznie podczas wykonywania wcześniej wymienionych ruchów, ale w zaawansowanych stanach potrafi sprawiać ból ciągle, również w czasie, gdy nie wykonuje się żadnych czynności ręką.
Przyczyną, podobnie jak w przypadku łokcia tenisisty, jest uprawianie sportu lub praca, które wymagają określonych, powtarzalnych ruchów. Te zaś prowadzą do mikrourazów w okolicy przyśrodkowej stawu łokciowego.
Grupami szczególnie narażonymi na te dolegliwości są pracownicy biurowi, osoby grające w squasha, badmintona, tenisa czy golfa, a także stomatolodzy i fryzjerzy. Leczenie na początku jest często zachowawcze. Stosuje się odciążanie kończyny i chłodzenie, aby uśmierzyć ból. Jeśli dolegliwości bólowe staną się już mocno dokuczliwe skuteczna może okazać się fizjoterapia.
Jest to ból po zewnętrznej stronie łokcia, który nasila się podczas prostowania nadgarstka lub palców dłoni. Nazywamy go łokciem tenisisty, gdyż często dotyka osoby uprawiające ten sport, jak również ludzi, którzy pracują powtarzając te same sekwencje ruchów rąk.
W związku z tym często dotyka kasjerów, pracowników fizycznych oraz biurowych. Jest to najczęstsze źródło bólu łokcia, nie będące urazem.
Przyczyną tych dolegliwości jest przeciążenie przyczepu mięśniowego prostowników palców i nadgarstka. Objawy to silny ból w okolicy zewnętrznej strony łokcia, bardzo często promieniujący, aż do palców dłoni. Nasila się np. podczas formowania dłoni w pięść, odkręcania słoików, ściskania dłoni na powitanie, trzymania kubka z herbatą czy zwykłego prostowania łokcia. Pomimo, że jest to dość częste schorzenie, nie ma jednego algorytmu na postępowanie w tej chorobie.
Większość zachorowań to przypadki nieoperacyjnie (około 90%) i można wyleczyć je za pomocą wizyt u dobrego fizjoterapeuty. Najpierw przeprowadzi on szczegółowy wywiad, tak aby ustalić przyczynę bólu. Następnie zastosuje różne techniki terapii manualnej, zada ćwiczenia do wykonywania w domu, podpowie co zmienić w czynnościach wykonywanych każdego dnia tak, aby bóle nie powracały, a w razie potrzeby pokieruje do ortopedy.
Niezależnie od źródła bólu za każdym razem należy skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem lub fizjoterapeutą.