Jeśli już wiesz czym są ćwiczenia pilates, dzisiaj dowiesz się jak wiele korzyści niesie. Przygotowaliśmy 10 niepodważalnych argumentów dla których warto stosować ten rodzaj aktywności fizycznej.

1. Zwiększa siłę mięśni głębokich

Ćwiczenia pilates słyną z tego, że kładą nacisk na tzw powerhouse — środek ciała, z którego wywodzi się wszelki ruch. Powerhouse stanowią wszystkie mięśnie otaczające nasz tułów, które wzmocnione i uelastycznione wspierają i stabilizują ciało.

Pilates poprawia wytrzymałość i funkcję mięśni głębokich tułowia. A ta jest kluczowym czynnikiem w zmniejszaniu bólu pleców i bioder, zmniejszaniu dysfunkcji dna miednicy i jest obszarem, który jest najczęściej u nas ludzi siedzących osłabiony. (1)

2. Poprawia postawę

Pilates skupia się na wyrównaniu całego ciała, idealnym zakresie ruchu w stawach i równowadze wszystkich przeciwstawnych mięśni. Poprawia postawę, podnosząc świadomość ciała i wzmacniając zaniedbane mięśnie posturalne. (2)

3. Zmniejsza ból pleców

Pilates celuje w głębsze partię mięśni brzucha i dna miednicy, aby zarówno napiąć, jak i rozluźnić mięśnie, a to prawdziwy znak ich siły. Mięśnie te działają jak klamra, podnosząc i wspierając narządy wewnętrzne oraz chroniąc i stabilizując plecy. (3)

4. Zapobiega kontuzjom

Pilates równoważy mięśnie ciała tak, aby nie były ani luźne i słabe, ani napięte i sztywne. Mięśnie, które są zbyt luźne i słabe lub zbyt napięte i sztywne, mogą sprawić, że ciało będzie bardziej podatne na kontuzje.

Pilates koncentruje się na rozwijaniu siły dynamicznej, co oznacza, że ​​jesteś w stanie lepiej wspierać i stabilizować stawy podczas ruchu. Różne badania naukowe sugerują, że pilates jest skuteczną metodą zmniejszania ryzyka kontuzji w sporcie. (4)

5. Zwiększa energię

Skupiając się na oddechu, ćwiczenia pilates poprawia wydolność sercowo-oddechową. Pobudza to hormony odpowiedzialne za dobre samopoczucie, lepszy przepływ tlenu i krążenie krwi.

Pilates osiąga to wszystko, a ze względu na swój niewielki wysiłek tlenowy rzadko powoduje zmęczenie. Zamiast tego daje zastrzyk energii. (5)

6. Poprawia świadomość ciała

Pilates to praktyka ciała i umysłu, która wzmacnia propriocepcję, czyli świadomość ciała. Uwaga skierowana jest do wewnątrz, rośnie zdolność do skupienia się na doznaniach w twoim ciele, co zwiększa świadomość komfortu lub bólu, twoich emocji i otaczającego środowiska.

Dzięki lepszej propriocepcji organizm dużo lepiej reaguje na bodźce, co może zapobiegać urazom i upadkom. Lepsza świadomość ciała może nawet pomóc w zapobieganiu przejadaniu się, ponieważ będziesz bardziej dostrojony do sygnałów głodu swojego ciała. (6)

7. Ćwiczenia pilates zmniejszą stres

Kontynuując korzystanie z dobrodziejstw świadomości ciała, skupienie się na wnętrzu i wykorzystanie oddechu z Pilatesu może regulować wyciszając układ nerwowy. To z kolei może wyprowadzić cię z trybu walki lub ucieczki, obniżyć poziom kortyzolu i zmniejszyć stres obecny w Twoim życiu. (7)

8. Poprawia elastyczność i mobilność Twojego ciała

Najpierw zdefiniujmy różnicę między elastycznością a mobilnością.

Elastyczność to ilość biernego rozciągnięcia mięśnia. Mobilność to zakres ruchu w stawie. Dobra mobilność wymaga elastyczności, ale także siły.

Mobilność to coś, do czego powinieneś dążyć, podczas gdy elastyczność sama w sobie nie jest funkcjonalna. Potrzebujesz równowagi siły i elastyczności, aby zoptymalizować mobilność.

Trening Pilatesu porusza się płynnie, przechodząc między precyzyjnymi i wolnymi, kontrolowanymi ruchami. Zamiast rozciągać się po ćwiczeniach wzmacniających, większość ćwiczeń Pilates to połączenie tych dwóch, co poprawia siłę, elastyczność i mobilność. (8)

9. Poprawia równowagę

Równowaga jest ważna w każdym wieku i niezbędna w codziennych czynnościach związanych z koordynacją, takich jak chodzenie, lub nie symetrycznych ruchów codziennych, takich jak sięganie w górę i skręcanie się.

Pilates poprawia równowagę i chód nie tylko poprzez wzmocnienie mięśni głębokich, ale także ze względu na skupienie się na wyrównaniu i ćwiczeniach całego ciała. (9)

10. Poprawia wyniki sportowe

Niezależnie od tego, czy jesteś zawodowym czy weekendowym sportowcem Pilates może poprawić Twoje wyniki w sporcie lub aktywności.

Pilates równoważy ciało, wzmacniając mięśnie, mobilizując to, co sztywne i wydłużając napięte obszary. To z kolei umożliwia szybszą reakcję i zapobieganie kontuzjom.

Badania przeprowadzone na sportowcach uprawiających wiele dyscyplin sportowych wykazują lepszą prędkość, przyrost masy mięśniowej i siły tułowia, bardziej stabilny tułów, lepszy skok w pionie i lepszą elastyczność podczas kopania. (10)

Widząc tyle benefitów z ćwiczenia Pilatesu chyba nie masz już wątpliwości czy zapisać się na zajęcia.